Binary Game
Tato stránka popisuje aplikaci (hru) Binary Game, kterou jsme ještě s pár lidma vytvořili jakožto předmaturitní ročníkovou práci na SSŠVT s použitím MS Visual Studio .NET 2003 a později znovu sám jakožto zápočtovou práci na PedF UK za použití Borland Delphi 5. Nejnovějši potřetí byla aplikaci, opět jako zápočtová práce na PedF UK přepracována pro Adobe Flash Player. Binary Game, nebo v překladu „hra s dvojkovými čísly“, je odvozená od Cisco Online Binary Game. Pokud hledáte jiný význam slov Binary Game, zkuste štěstí jinde.
Co o Binary Game tvrdím já
Binary Game je jednoduchý prográmek (i když na první, druhý i třetí pohled vypadá složitě) sloužící k otestování zručnosti v převodu desítkových čísel do binární soustavy. Byl vytvořen podle námětu CISCO online BinaryGame. Hlavním důvodem k jeho vytvoření nebylo, jak by se mohlo na první pohled zdát, získání závěrečné známky z programování a připuštění k maturitě, či v případě druhé a třetí verze postup do druhého ročníku vysoké školy, ale nutkavý pocit jakýmkoliv způsobem přispět ke zlepšení výuky informačních technologií, matematiky a počítačových sítí na českých středních a možná i vysokých školách ;-).
Jak program funguje, co umí a co nezvládá
První tedy k tomu co program umí. jak již jsem psal výše slouží čistě k otestování „zručnosti“ při převodu z desítkové do binární soustavy. Hráči je předloženo desítkově zapsané číslo a jeho úkolem je vytvořit jeho správný binární přepis. Tato jednoduchá úloha je mařena soupeřem z nejnáročnějších, časem. Ve verzi 1.75 je na převod poskytnuto velmi benevolentních 30 sekund, ve pozdějších verzích již jen 20, čímž dostává hra mnohem zajímavější spád. Čas je vyjádřen nejen graficky, ale, kromě druhé verze, i zvukově v podobě vteřinového „odpočítávání“ v druhé polovině časového limitu.
Hra je odstupňována do čtyř úrovní, z nich jen první tři jsou úrovněmi v pravém slova smyslu. V první úrovni hráči v jeho nelehkém boji napomáhají zobrazené hodnoty reprezentované každou z binárních číslic (našeptávač) a mezisoučty aktuálně získané hodnoty (naklikaná hodnota). Ve druhé úrovni hráč přijde o zobrazení „naklikané hodnoty“ a ve třetí úrovni již nemá ani jednoho z těchto pomocníků. Absence pomocníků pochopitelně není ani v nejmenším důvodem pro upravení časového limitu :-). Teď již ale ke speciální, čtvrté úrovni. Pokud ji spustíte, můžete mít dojem, že je něco špatně a spustili jste první úroveň, což je v zásadě pravda. Nicméně platí jen do dosažení 300 bodů, kdy přecházíte do úrovně druhé (přicházíte o „naklikanou hodnotu“). Po dosažení 500 bodů postupujete ještě výše do třetí úrovně. Z té už není kam výše, ale on v ní stejnak nikdo dlouho nevydrží… ;-). V nejnovější verzi bylo rozdělení úrovní vypuštěno a nahrazeno jedinou úrovní, které kopíruje vlastnosti čtvrté úrovně z předcházejících verzí. Zjistil jsem totiž, že uživatelé neradi přicházejí o skvělé pomocníky a používají poté pouze první úroveň, ve které se toho ale mnoho nenaučí.
Nakonec ale k chybám, ve verzi 1.75 dost blbne síň slávy a hrůzy (které v pozdějších verzích vůbec nejsou) a celkově dost zadrhává grafika. Ve verzi 2.0 zas celkem dosti cybí ozvučení, které vytvářelo tu správnou mírně zahuštěnou atmosféru. Do třetí verze se proto ozvučení vrátilo a tato verze se tak stává výběrem toho nejlepšího z předchozích her.
Egoisticky laděný závěr
Program se rozhodně dá použít pro oživení, procvičení či vylepšení schopnosti převodu desítkových číslel do binárního kódu. Skutečnost, že se jedná o počítačový program dodává na atraktivintě. je prostě zábavnější zkoušet si to na počítači, než si čmárat po papíru. Perfektní znalost tohoto převodu znatelně urychlí pochopení takových věcí jako IP adresy a jejich dělení na podsítě pomocí masky. na druhou stranu ale nikterak nepřispěje k nalezení ztracených ponožek, leda by snad byly ponožky připojeny k počíačové síti. Chcete-li tedy zachránit planetu, tento program vám nijak nepomůže a měli byste se ohlédnout jinde.